Hannakaisa

Syntynyt 7. huhtikuuta 1974 Juankoskella, Koillis-Savossa. Naimisissa maanviljelijä Harri Kärkkäisen kanssa. Lapset Niilo s. 2005 ja Nestori s.2010

Linkki tietoihini eduskunnan sivuilla

Kansanedustaja

Savo-Karjalan vaalipiiri 22.04.2015 –

Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varapuheenjohtaja) 09.06.2015 –

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 09.06.2015 –

Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 09.06.2015 –

Pohjois-Savon vaalipiiri 21.03.2007 – 19.04.2011

Suuri valiokunta (jäsen) 03.04.2007 – 28.09.2007, (varajäsen) 05.05.2015 – 08.06.2015

Lakivaliokunta (jäsen) 03.04.2007 – 02.05.2007, (varajäsen) 03.05.2007 – 15.04.2010, (jäsen) 05.05.2015 – 08.06.2015

Sosiaali- ja terveysvaliokunta (varajäsen) 03.04.2007 – 02.05.2007, (jäsen) 03.05.2007 – 15.04.2010

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunta (jäsen) 03.05.2007 – 15.04.2010

Talousvaliokunta (jäsen) 05.05.2015 – 08.06.2015

Kansaneläkelaitoksen valtuutetut (jäsen) 03.05.2007 – 29.06.2011

Parlamenttienvälinen liitto IPU, Suomen ryhmän johtokunta (varajäsen) 30.05.2007 – 08.06.2010

Koulutus

Ylioppilastutkinto 1993, Linnanpellon lukio, Kuopio

Tiedotusopin linja 1994-1995, Alkio-opisto, Korpilahti

Journalistiikan perusopinnot 1994-1995, Jyväskylän avoin yliopisto

Gerontologinen sairaanhoitaja 1999, Jyväskylän ammattikorkeakoulu

Terveystieteiden maisteri 2006, Jyväskylän yliopisto. Pääaine Gerontologia ja kansanterveys. Pro gradu -työ esimiestyön merkityksestä työntekijöiden työssä jaksamiselle.

Maatalousalan perustutkintoon valmistava koulutus, Maatilatalouden koulutusohjelma 40 ov, 2005-2008, Savon ammatti- ja aikuisopisto Muuruveden yksikkö

Maaseudun Sivistysliiton Kuntavaikuttaja -koulutus 2006

opinto-oikeus Terveystieteiden tohtori-opintoihin Jyväskylän yliopiston terveystieteiden laitokselle 2008 –

Työkokemus

21.4.2011 alkaen maatalousyrittäjä

21.3.2007 -20.4.2011 kansanedustaja

23.8.2004 – 31.12.2010 osastonhoitaja, Puijonlaakson palvelukeskus, Kuopio.

16.1-22.8.2004 sairaanhoitaja, Jyväskylän Sotainvalidien Asuntosäätiön palvelutalo Telkänpesä.

18.9.2003-15.1.2004 tutkimussihteeri, Suomen Gerontologian Tutkimuskeskus, Jyväskylän yliopisto.

1.3.2003-31.7.2003 tutkimussihteeri, Suomen Gerontologian Tutkimuskeskus, Jyväskylän yliopisto.

25.6.2001-27.7.2001 sairaanhoitaja, Tallhöjden´s Åldringshus, Haninge, Ruotsi.

1.12.2000-31.3.2001 sairaanhoitaja, 2-osastonhoitaja, Seniorenpflegeheim Maria Schnee, Saksa.

1.9.-30.11.2000 sairaanhoitaja, Betreuungszentrum St. Wolfgang, Saksa

20.12.1999-13.8.2000 sairaanhoitaja, Rauhaniemen (nykyisin Koukkuniemen) sairaala, Tampere.

3.9.1996-30.4.1997 vaatemyyjä, Vero Moda, Kuopio.

1995-1999 messu- ja mainostoimintahenkilö (osa-aikainen), Mainostoimisto Vendo Oy, Kuopio.

1993-1996 messu- ja tuote-esittelyvastaava (osin opintojen ohessa), HOPE Finlandia LTD, Kaavi.

27.5.1996-24.8.1996 Lasten Olympialaisten kiertue-emäntä, Atria Oy

1.6.1991-19.7.1991 Konditoria-apulainen, Konditoria Herkku-Vehnänen Ky, Juankoski

1990-1996 Maatalouslomituksia, Juankosken kunta

Harrastukset

Kuntoliikunta (sauvakävely, lumikenkäily, kuntosali, juokseminen, soutu) vuodenaikojen mukaan, lukeminen.