Uusimmat kuvat

TIEDOTE Hammaslääkärikoulutus aloitettava Kuopiossa mahdollisimman pian

 

Tiedote ma 27.8.2007
Julkaistavissa klo 16.30

 

Heikkinen: Hammaslääkärikoulutus aloitettava Kuopiossa mahdollisimman pian

 

Hammaslääkärikoulutus Kuopion yliopistossa on aloitettava mahdollisimman nopeasti, siilinjärveläinen kansanedustaja Hannakaisa Heikkinen (kesk) vaatii.

Heikkinen vetosi maanantaina puolueensa muihin kansanedustajiin Keskustan eduskuntaryhmän kesäkokouksessa, että koulutus olisi pyrittävä aloittamaan jo syksyllä 2008.

- Itä-Suomen hammaslääkärin viroista on täyttämättä jo nyt melkein neljännes. 15 % Itä-Suomen nykyisistä terveyskeskushammaslääkäreistä jää eläkkeelle 10 vuoden sisällä, heistä puolet jo lähimmän viiden vuoden aikana, terveystieteiden maisteri valisti edustajakollegoitaan.

Heikkinen kertoi, että 1970-luvulla uutena aloitetusta Kuopion korkeakoulun koulutusohjelmasta valmistuneet ja Itä-Suomeen kotiseuduilleen sijoittuneet hammaslääkärit ovat tulossa eläkeikään vuosikurssi kerrallaan.

- Vaje pahenee ja vauhti kaksinkertaistuu nopeasti. Hoitotakuu toteutuu kuntien terveyskeskuksissa niukin naukin. Työnjako suuhygienistien kanssa toteutuu heikosti, kun hoitotiimeihin ei enää riitä hammaslääkäreitä. Yksityishammaslääkäreitä ei ole siirtynyt eikä siirtymässä virkasektorille, eikä etenkään kaupungeista maaseudulle, Heikkinen listasi Itä-Suomen ahdinkoa.

- Hoitotakuun mukaisesti myös hoidettavien vanhusten, joilla on omat hampaat, määrä kasvaa nopeasti ja hoidot monimutkaistuvat, kansanedustaja totesi.

Erityisesti kliinisessä vaiheessa hammaslääkäriopiskelijat tarvitsevat vahvaa henkilökohtaista ohjausta. Tavallisen peruskoulutuksen opettajiksi tarvitaan yli 20 erikoishammaslääkäriä, joista jo nyt on pulaa Itä-Suomen alueella.

- Näistä syistä erikoishammaslääkärikoulutuksenkin määrää on lisättävä, mikä puolestaan imee hammaslääkäreitä pois perustyöstä, Heikkinen sanoi.

Kansanedustaja huomautti, että työelämän nopea muutos on lisännyt perhevapaiden käyttöä sekä osa-aikatyön ja varhaiseläkkeen suosiota, mikä osaltaan luo paineita koulutuksen pikaiseen aloittamiseen.

- Hammaslääkärikoulutuksen kesto on vähintään viisi vuotta. Koulutuksen aloittaminen jo ensi syksynä toisi ensimmäiset valmistuneet työmarkkinoille vuoden 2013 lopulla.

- Koulutuksen aloittamisella on totinen kiire. Jo nyt hammaslääkäreistä on pula, ja tilanne pahenee koko ajan, Heikkinen peräänkuulutti.